Mastercard SpendingPulse: Hokejový šampionát zvedl tržby v pražských restauracích o třetinu

3. června 2024 | Od editorcz

Hokejové mistrovství světa znatelně zvedlo tržby obchodníkům v hlavním městě. Několik stovek tisíc fanoušků hokeje přineslo jen o víkendu od 10. do 12. května růst maloobchodních tržeb v porovnání se stejnými dny loňského roku o 5,4 procenta. Z toho jen tržby v restauracích a hospodách stouply o mimořádných 32,8 procenta. Vyplývá to ze studie společnosti Mastercard SpendingPulse.

„V Evropě sledujeme vytrvalou poptávku po zážitcích. Hokejové mistrovství světa nejenže přitáhlo oči sportovních fanoušků z celého světa na Česko, ale hlavně významně podpořilo maloobchodní tržby provozovatelů závislých na turismu, jako jsou restaurace, hospody a rychlé občerstvení, ubytovací služby nebo doprava. Pomyslným vítězem se staly podle očekávání restaurace s nárůstem tržeb o třetinu,“ uvádí Natalia Lechmanova, hlavní ekonomka pro Evropu v Mastercard Economic Institute.

Ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 vzrostly tržby v sektoru ubytování o 18,2 procenta, jelikož návštěvníci českého hlavního města potřebovali během pobytu někde složit hlavu. Tržby v prodejnách potravin se meziročně zvýšily o 10,5 procenta. Dvouciferný meziroční růst (o 23 procent) zaznamenaly také tržby za oblečení, a to především díky prodejům v kamenných obchodech (+ 23,8 procenta). Prodeje šperků a doplňků se zvýšily o 6,6 procenta, přičemž v kamenných prodejnách to bylo o 13 procent.

Aktuální studie Mastercard SpendingPulse vyhodnotila nákupní chování v České republice v období od 10. do 12. května 2024 v době konání MS v hokeji a také koncertování německé kapely Rammstein. Mastercard SpendingPulse vyhodnocuje tržby v kamenných i online obchodech u všech typů plateb včetně hotovosti a šeků. 

O službě Mastercard SpendingPulse

Služba Mastercard SpendingPulse™ poskytuje pro vybrané trhy z celého světa informace na národní úrovni o všech způsobech placení. Zjištění vycházejí ze souhrnných údajů o prodejích realizovaných v rámci platební sítě Mastercard v kombinaci s odhady objemů dalších forem placení (hotovost, šeky) vycházejícími z průzkumů. Výstupy služby SpendingPulse™ proto žádným způsobem neobsahují, neodrážejí ani se nevztahují ke skutečným provozním či finančním výsledkům společnosti Mastercard, ani ke specifickým údajům vydavatelů platebních karet.

editorcz